Staropramen

Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
3 1

Staropramen
Adresa: Nádražní 84, 150 54 Praha 5
Web: www.staropramen.cz
Email: info@staropramen.cz
Telefon: 257 191 111
Restaurace: Ano
Ubytovani: Ne
Zajímavosti: Největší pivovar v Praze

Pivovar Staropramen má za sebou velmi dlouhou historii.  Už ve druhé polovině 19. století - přesně 23. října 1869 - založili podnikatelé z pražského Smíchova na levém břehu Vltavy akcionářský pivovar a o tři roky později otevřeli v jeho dvoře restauraci Na verandách. Pivo se zde vaří téměř stejně už 150 let a restaurace je tam dodnes také.

Jméno Staropramen dostal pivovar po jednom ze svých piv a ochranná známka s tímto názvem byla registrována až v roce 1913.  Pivovar velmi dobře prosperoval a v roce 1932 byl největším výrobcem piva v Čechách. V letech 1933 až 1937 došlo k první velké modernizaci i zvětšení výrobních ploch, přibyly varny a dřevěné sudy nahradily ocelové tanky. Pak ale přišla 2. světová válka, spotřeba piva a tím i jeho výroba se výrazně snížila. Po válce byl pivovar znárodněn a začleněn do národního podniku Pražské pivovary.  Na konci padesátých let se do pivovaru vrátily původní měděné kádě, které byly ukryté před nacisty, a pivovaru se opět začalo dařit. V roce 1960 produkce piva poprvé překročila magickou hranici milion hektolitrů za rok. Po roce 1989 se pivovar stal opět akciovou společností a začala další velká rekonstrukce, během které zde byla instalována jedna z nejlepších a největších varen v Evropě - je v ní možné uvařit až 3 000 000 hektolitrů piva za rok.  Pivovar také prošel několika změnami vlastníků. Nějakou dobu ho spoluvlastnil anglický pivovarnický koncern Bass. Ten pak - samozřejmě i s jeho podílem ve Staropramenu - v roce 2000 koupila belgická společnost Interbrew, která na trh dodává například piva Stella Artois nebo Hoegaarden.  Název Pivovar Staropramen se začal užívat v roce 2003.

V současnosti je Pivovar Staropramen důležitým členem pivovarnické skupiny MolsonCoors.  Svá piva vyváží do 30 zemí světa  a významně se podílí i na společenském, kulturním a sportovním dění.

 

 

Komentáře

Pro přidání nového komentáře se musíte přihlásit.
faltama
faltama | před 7 lety

dada

 
TOPlist